Znaczenie karakala w kulturze – sprawdź to!
Ten nazywany niekiedy „rysiem stepowym” kot to wyjątkowy drapieżnik. Jego niesamowita sprawność, zarówno jeśli chodzi o rozwijaną prędkość, jak i wytrwałość oraz skoczność, sprawiły, że jest on od wieków podziwiany przez wielu ludzi, do tego stopnia, że niektórzy decydowali się te koty oswoić. Jakie znaczenie miał karakal w życiu człowieka? Sprawdź!
Karakal jako… zwierzę domowe?
Kot ten był podobno udomawiany już przez starożytnych Egipcjan. Dla kultury państwa faraonów miał on ogromne znaczenie. W grobowcach znajdowano nie tylko malowidła prezentujące te zwierzęta, ale i ich zabalsamowane zwłoki. Domniemywa się, że były one strażnikami umarłych. W późniejszych latach na pewno oswajali je Mongołowie.
Do dzisiaj koty te podobno da się łatwo oswoić. Jeśli są wychowywane od maleńkości z człowiekiem, łatwo się do niego przyzwyczajają. Niemniej – to wciąż dzikie zwierzę, a jego hodowla jest co najmniej kontrowersyjna.
Podziwiany łowca
Po co był tym ludom potrzebny karakal? Tajemnica tkwiła w jego sprawności i zdolnościach łowieckich. Chętnie wykorzystywano go do polowań na różne zwierzęta, w tym kopytne i ptaki łowne. Dzisiaj podobno ju ż tylko jeden lud z Tadżykistanu używa tych kotów w ten sposób. Zwierzę to potrafi się zbliżyć bezszelestnie do ofiary, a z miejsca jest w stanie wyskoczyć na wysokość nawet 2 metrów!
Choć w wielu krajach już się ich nie hoduje, to w wybranych sferach, szczególnie militarnych, można znaleźć odwołania do tych kotów. Caracal na przykład to nazwa helikoptera bojowego opracowanego przez Aribus Helicopters oraz jednego z batalionów Sił Obronnych Izraela.
Ofiara kłusowników
Niestety nie wszyscy doceniają jego zdolności łowieckie. W niektórych krajach uznawany jest za szkodnika, przez co pada ofiarą kłusowników. Wskazuje się, że przez polowania na nie grozi im wyginięcie m.in. w Indiach i innych krajach Azji oraz afrykańskiego Maghrebu. Na szczęście na południu Afryki jego populacja ma się zupełnie dobrze.