Psychoterapia partnerska dla par po zdradzie — czy to ma sens?
Żyjący ze sobą ludzie prędzej czy później zaczną doświadczać kryzysów — powodują one, że obecnie rozwodzi się tak wiele osób. Czy tak musi być? Zdecydowanie nie, nawet gdy dojdzie do zdrady, czyli najgorszego chyba, czego można doświadczyć w relacji. Pomóc może psychoterapia dla par. Dowiedz się na ten temat więcej.
Kiedy warto udać się na terapię?
Oczywiście co do tego, czy uda się uratować związek po zdradzie, czy nie, nie ma reguły, gdyż zależy to od bardzo wielu czynników. Najważniejsze jednak jest to, czy sami partnerzy chcą ratować relację, czy też nie. Jeśli na przykład zdrada miała formę prowadzenia podwójnego życia i dopuszczająca się jej osoba nie znalazła w formalnym związku tego, co dał jej ktoś inny, ratowanie danej relacji może nie mieć sensu. To samo dotyczy przypadków, kiedy strona zdradzona nie jest w stanie tego wybaczyć. Warto wiedzieć, że jednym z elementów psychoterapii jest przepracowanie danego tematu i zamknięcie za sobą tego rozdziału. Jeśli zdradzona osoba czuje, że nigdy się z tym nie pogodzi i będzie stale do kwestii zdrady wracała, na przykład nieustannie wyrzucając to partnerowi, lepszym wyjściem może być zakończenie związku i budowanie nowego życia. W takich okolicznościach bowiem i tak prędzej czy później relacja się rozpadnie, a przez ten czas jej strony będą się ze sobą męczyć.
Jednocześnie psychoterapia partnerska dla par po zdradzie może być lepszym wyjściem niż samodzielne próby pogodzenia się i budowania związku od nowa. Specjalista zna mechanizmy rządzące związkiem, a także doprowadzające do zdrady. Może otworzyć oczy obu stronom, wskazując im, co doprowadziło do tego zdarzenia. Co ważne, rzadko winę za nie ponosi tylko jedna strona. Wykazanie przyczyn, zwykle tego, czego w związku brakowało (najczęściej jest to brak komunikacji), może pomóc zbudować relację silniejszą i lepszą niż wcześniej, co bardzo dobrze wróży na przyszłość.
Czy to się uda?
Warunkiem powodzenia każdej terapii jest determinacja jej uczestników — każdy musi chcieć zmiany i osiągnięcia założonych celów, czyli w tym przypadku — walczyć o związek. Bez tego nawet wieloletnia terapia i najlepszy terapeuta nie pomogą wiele. W tym wypadku jest zupełnie tak samo jak w każdym innym — np. osoba uzależniona także musi chcieć zmienić swoją sytuację i również samodzielnie nad tym pracować.