Profilaktyka chorób oczu — zasady
Problemy ze wzrokiem ma wielu Polaków, w dodatku duża część z nich ma je niezdiagnozowane. Tymczasem ich zapobieganie oraz trzymanie ich w ryzach jest dość łatwe. Wystarczą odpowiednie działania, by cieszyć się dobrym wzrokiem do późnej starości. Dowiedz się na ten temat więcej.
Co można zrobić, by mieć dobry wzrok?
Wydaje się, że osoby mające wady wzroku, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, nie mogą nic zrobić, by widzieć lepiej, ale nie jest to prawda. Przede wszystkim, współczesna okulistyka ma wiele propozycji redukcji wad widzenia, jak laserowe korekcje czy wszczepianie specjalnych soczewek. Są one coraz lepiej dostępne i coraz tańsze, można zatem zapewnić sobie perfekcyjne widzenie i pozbyć się okularów czy szkieł kontaktowych.
Jednak wiele można zrobić też we własnym zakresie. Choć wystąpieniu wad wzroku nie można zapobiec, można sprawić, by nie pogłębiały się. Kluczowe jest noszenie dobrze dobranych okularów czy szkieł, o odpowiedniej mocy. Ponieważ kwestia ta może się zmieniać, trzeba regularnie odwiedzać okulistę, a już na pewno wtedy, gdy czuje się, że np. posiadane okulary są za słabe. Trzeba też pamiętać, że większość wad wzroku pojawia się w okresie dzieciństwa, w dodatku można je świetnie korygować okularami. Dlatego ważne jest, by już małe dzieci zabierać do okulisty gdy wydaje się, że jest taka potrzeba.
Dbaj o siebie!
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na stan ich oczu i wzroku wpływ mają nie tylko takie czynniki jak noszenie źle dobranych okularów (czy nierobienie tego kiedy jest to potrzebne) bądź wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany. Znaczenie ma nawet dieta, która może wpływać na stopień nawilżenie oczu i ostrość wzroku. Dostępne są nawet specjalne suplementy mające poprawiać widzenie, przede wszystkim z luteiną. Zawsze jednak kluczem jest dobra dieta, o czym przypomina okulista z Poznania. Profilaktyka chorób oczu musi zatem obejmować wiele działań jednocześnie.
Skuteczna pomoc
Niezwlekanie z wizytami u okulisty, noszenie dobrze dobranych szkieł, odpowiednia dieta — nie potrzeba wiele, by zadbać o oczy, wystarczy tylko stosować się do prostych zasad. Niezbędne jest też reagowanie na zmieniającą się sytuację, jak pogorszenie wzroku czy dolegliwości w obrębie oczu.