Na jakie produkty nanosić oznaczenie CE?
Unia Europejska wypracowała narzędzia do kontrolowania bezpieczeństwa wprowadzanych na rynek produktów. Dowiedz się, czym jest znak CE i kto powinien umieszczać go na swoich towarach. Poznaj ofertę szkoleń z deklaracji zgodności.
Bezpieczne i ekologiczne produkty
Legalne wprowadzenie produktu na rynek musi być poprzedzone szeregiem badań. Ich przebieg zależy od rodzaju wyrobu. Dyrektywy unijne precyzyjnie określają normy dotyczące różnych typów towarów. Przede wszystkim ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów oraz ochrona środowiska naturalnego. Przedsiębiorca musi wystrzegać się toksycznych substancji, opracować szczegółowe instrukcje korzystania z urządzeń oraz upewnić się, że proces produkcyjny nie wpłynie negatywnie na stan okolicznej gleby, wód i powietrza. Oznaczenie CE stanowi też element budowania wizerunku marki. Klienci sięgający po określony produkt wiedzą, że pochodzi on z wiarygodnego źródła.
Znakowanie CE
Pomoc w zakresie znakowania CE można uzyskać na specjalistycznych szkoleniach dla producentów lub w Europejskim Punkcie Konsultacyjnym. Eksperci udzielą informacji na temat:
- listy wyrobów, które są objęte deklaracją zgodności,
- dokumentów, jakie należy wypełnić w procesie weryfikacji produktów,
- aktualnie obowiązującego prawa,
- najlepszych metod znakowania towarów.
Znak CE musi znaleźć się między innymi na zabawkach, kaskach rowerowych, smartfonach, dronach i urządzeniach pomiarowych, takich jak taśmy miernicze, dalmierze laserowe i poziomice. Ponadto powinni ubiegać się o niego producenci nawozów, wodnych kotłów grzewczych, prostych zbiorników ciśnieniowych oraz fajerwerków i materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.
Deklaracja zgodności w Europie
Brak oznakowania CE wiąże się z ryzykiem zapłaty wysokiej grzywny i utraty wiarygodności marki. Zwracaj uwagę na unijne dyrektywy, korzystaj z bezpiecznych materiałów i troszcz się o środowisko naturalne. Deklarację zgodności uzyskasz po przeprowadzeniu badań produktu. W razie wątpliwości zapisz się na szkolenia lub wybierz się do Europejskiego Punktu Konsultacyjnego.