Licencja na broń palną — kto może ją uzyskać i jak to zrobić?
O posiadaniu strzelby, pistoletu czy innego rodzaju uzbrojenia myśli wiele osób. Czasami chęć taka powodowana jest kwestiami bezpieczeństwa, w innym przypadku z broni zamierza się korzystać w celach sportowych i rekreacyjnych. Sprawdź, kto może uzyskać licencję na broń palną.
Podstawowe wymogi
Nie da się ukryć, że Polska ma dość restrykcyjne prawo dotyczące posiadania broni. Co jakiś czas kwestia ta jest podnoszona w dyskusji publicznej, choć wiele osób uważa, że dzięki temu można uniknąć takich sytuacji, jakie wydarzają się w Stanach Zjednoczonych, czyli strzelanin. Poza tym, jeśli tylko spełnia się podstawowe wymogi i chce się wdrożyć procedurę, można uzyskać pozwolenie na posiadanie broni. Będzie to wiązało się ze spełnieniem wielu wymogów, uiszczeniem opłat oraz oczekiwaniem, niezbędne jest też nauczenie się strzelania, gdyż warunkiem uzyskania licencji jest zdanie egzaminu praktycznego z posługiwania się bronią.
Przede wszystkim jednak, by móc posiadać broń legalnie, trzeba spełniać podstawowe wymogi. To odpowiedni wiek — kandydat musi mieć ukończone 21 lat, niekaralność, a także brak przeciwwskazań psychofizycznych — zwłaszcza psychologicznych i psychicznych. Potwierdzają to badania, które trzeba przejść. Jeśli wymogi te się spełnia,licencja na broń palnąjest na wyciągnięcie ręki.
Co jeszcze trzeba zrobić?
By móc rozpocząć taką procedurę, przede wszystkim jeśli chodzi o naukę strzelania, trzeba zapisać się do zajmującej się tym organizacji. Takie usługi można znaleźć tylko w klubach sportowych i strzeleckich, członkostwo w nich jest zatem obowiązkowe. Oczywiście już samo przechodzenie szkolenia będzie dla wielu osób przyjemnością — wszak o pozwolenie ubiegają się najczęściej osoby chcące strzelać — sportowo i rekreacyjnie. Inną grupę stanowią kandydaci do posiadania uzbrojenia mającego zapewniać bezpieczeństwo, ochronę własną.
Cenne wsparcie
Chcąc uzyskać takie zezwolenie, trzeba wpierw dowiedzieć się, jak wygląda cała procedura, z czego się składa, a potem kolejno realizować poszczególne kroki. Można w tym jednak skorzystać ze wsparcia — jeden z klubów bierze niemal wszystkie sprawy na siebie, w imieniu klienta dopełniając formalności, uiszczając opłaty, a nawet umawiając go na badania. To wielka wygoda, pewność, że o niczym się nie zapomni, a przede wszystkim — oszczędność czasu.