Kuchnia wolnostojąca VS piekarnik do zabudowy – co wybrać?
Wyposażając kuchnię, każdy inwestor staje przed dylematem dotyczącym zakupu odpowiednich sprzętów i akcesoriów do gotowania. Wiele osób zastanawia się, co sprawdzi się lepiej: kuchenka do zabudowy czy wolnostojąca. Każde z tych rozwiązań odznacza się zarówno mocnymi, jak i słabszymi stronami. Warto je poznać, aby dokonać trafnego wyboru. Sprawdź!
Kuchnia do zabudowy – zalety i wady
Najważniejszą zaletą płyty grzewczej i piekarnika do zabudowy jest możliwość perfekcyjnego skomponowania ich z meblami kuchennymi oraz dopasowania ich umiejscowienia do warunków metrażowych i przestrzennych w pomieszczeniu. Ta dowolność pozwala na montaż piekarnika na dogodnej wysokości – na przykład na poziomie klatki piersiowej, co ułatwia obsługę oraz sprawia, że urządzenie znajduje się poza zasięgiem dzieci. Zachowanie jednolitej powierzchni frontów szafek sprzyja z kolei uzyskaniu wrażenia przestronności i optycznemu powiększeniu wnętrza.
Jak wszystko – również kuchnia do zabudowy ma swoje wady. Piekarniki tego typu są trudniejsze w demontażu i ewentualnej naprawie. Są to także sprzęty droższe niż modele wolnostojące.
Kuchenka wolnostojąca w kuchni – czy warto ją kupić?
W przeciwieństwie do modeli umieszczanych w zabudowie kuchenka wolnostojąca w kuchni jest:
- znacznie tańszym rozwiązaniem,
- łatwiejsza w montażu, demontażu, przenoszeniu w inne miejsce, naprawie,
- dostępna w wersji z płytą gazową, ceramiczną, indukcyjną i piekarnikiem elektrycznym.
Za minus tego rozwiązania można uznać estetykę – wiele osób rezygnuje z modeli wolnostojących, ponieważ uważają, że są one niezbyt stylowe i mało reprezentacyjne. Obecnie jednak producenci dbają o wygląd tworzonych urządzeń i oferują modne sprzęty w różnych wariantach kolorystycznych.
Kuchenka wolnostojąca czy do zabudowy? Wybór należy do Ciebie!
Chcąc wyposażyć swoją kuchnię w praktyczne urządzenie do gotowania i pieczenia, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki i wybrać model najtrafniej odpowiadający indywidualnym potrzebom oraz możliwościom przestrzennym danego pomieszczenia.