Gdzie stosuje się system odwróconej osmozy?

Gdzie stosuje się system odwróconej osmozy?

W dzisiejszych czasach dostępne są rozmaite metody i urządzenia umożliwiające oczyszczenie cieczy z bakterii i innych cząstek. Szerokie zastosowanie znajduje między innymi system odwróconej osmozy (RO), którego działanie jest oparte na naturalnym zjawisku przyrodniczym. Przeczytaj poniższy tekst i przekonaj się, gdzie wykorzystuje się to rozwiązanie!

Jak działa system odwróconej osmozy?

Praca takiego systemu bazuje na osmozie, czyli procesie fizycznym, który polega na przemieszczaniu rozpuszczalników poprzez półprzepuszczalną membranę w kierunku roztworu o większej koncentracji. W opisywanych tutaj  stacjach wykorzystywane jest to samo zjawisko, jednak jego przebieg jest odwrócony. 

Kluczowym elementem systemu RO jest półprzepuszczalna membrana, która blokuje większe cząsteczki, np. sole mineralne i bakterie, jednocześnie przepuszczając oczyszczany rozpuszczalnik. Trafia on do obiegu pod wysokim ciśnieniem, które przeciwdziała naturalnej sile osmotycznej. W ten sposób możliwa jest dokładna filtracja cieczy, która jest gotowa do użytku, np. w postaci wody pitnej w kranie. 

Stacje RO składają się z membrany i wielu innych elementów, które odpowiadają za prawidłowy przebieg procesu odwróconej osmozy. Znajdziesz  w nich również pompy podnoszące ciśnienie oczyszczanej wody, a także dodatkowe filtry wstępnego usuwania drobinek,  np. węglowe.

Jakie branże wykorzystują system odwróconej osmozy?

Pierwszy system odwróconej osmozy wykorzystywany był w ocelu oczyszczania wody morskiej, z soli, w latach 50. ubiegłego wieku, przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jednak samo zjawisko zostało zaobserwowane już w 1748 roku, kiedy to odkrył je francuski fizyk eksperymentalny Jean Antoine Nollet. 

Dzięki zdolności usuwania rozpuszczonych zanieczyszczeń z wody, jaka wyróżnia system odwróconej osmozy, jest on wykorzystywany w wielu gałęziach gospodarki. Infrastruktury bazujące na tym procesie znajdują zastosowanie w m.in.:

  • stacjach uzdatniania wody pitnej,
  • zakładach przemysłowych,
  • laboratoriach chemicznych,
  • oczyszczalniach wody morskiej.

Jak wybrać dobry system odwróconej osmozy?

Bez względu na to, w jakim celu chcesz wykorzystać taką stację, jej wybór powinieneś poprzedzić porównaniem dostępnych opcji. Zwróć uwagę przede wszystkim na skuteczność i wydajność konkretnego systemu. Istotne są również jego koszty eksploatacyjne, związane np. z konserwacją. Pomoc w podjęciu decyzji zapewni Ci doświadczony dystrybutor.