Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Właściwa profilaktyka chorób oczu — co zaleca lekarz z Poznania?

Właściwa profilaktyka chorób oczu — co zaleca lekarz z Poznania?

Wszelkiego rodzaju schorzeniom zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż je później leczyć, a możliwe jest to w większości przypadków. Dowiedz się, co możesz zrobić jeśli chodzi o niedopuszczanie do powstania schorzeń oczu, dotyczących dużej części Polaków.

Popularne choroby oczu

Narząd wzroku narażony jest na wiele zagrożeń. Warto pamiętać, że wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm nie są de facto chorobami i nie da się im zapobiegać —  istotne jest jednak, by wdrożyć odpowiednią korekcję. Inaczej jest jeśli chodzi o jaskrę i zaćmę, czyli bardzo poważne i częste choroby, mogące prowadzić do utraty wzroku. Poza tym choroby dotyczą powierzchni oczu i są związane na przykład z tzw. zespołem suchego oka. Duża część z nich związana jest z czynnikami niezależnymi od pacjenta, jak nadmierne parowanie filmu łzowego czy nieprawidłowe przyleganie powiek, dlatego ważne jest, by w razie odczuwania jakichś dolegliwości udać się do okulisty, który dokona diagnostyki.

Co można zrobić, by zapobiegać chorobom oczu?

Na pewno najważniejsze jest, by nie bagatelizować doświadczanych dolegliwości, nawet gdy wydają się one tak prozaiczne jak suche oczy i ich pieczenie, gdyż odpowiednie nawilżenie jest kluczowe dla zachowania zdrowia oczu. To jeden z ważniejszych elementów profilaktyki chorób oczu. W Poznaniu można znaleźć wielu okulistów, przyjmujących prywatnie i na NFZ, nikt zatem nie musi długo czekać na wizytę.

Warto też wdrożyć działania mające na celu i wzrok, i powierzchnię oczu, jak rozsądne korzystanie z ekranów (komputera, telefonu, tabletu), nierobienie tego po zmroku, kiedy ekran jest jedynym źródłem światła (trzeba korzystać np. z lampki), unikanie tarcia oczu brudnymi dłońmi, dokładny demakijaż przed snem. Istotne jest też dbanie o nawilżenie oczu, zwłaszcza kiedy wysychają one, np. na skutek noszenie soczewek kontaktowych czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wówczas niezbędne jest stosowanie kropli nawilżających.

Dbaj o swoje oczy!

Problemom z oczami, zarówno jeśli chodzi o ich powierzchnię, jak i wzrok, można w dużym stopniu zapobiegać. Wymieniono tylko niektóre z ważnych wskazań. Dowiedz się na ten temat więcej i dbaj o siebie!