Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Technologie

System odwróconej osmozy w procesie uzdatniania wody pitnej

System odwróconej osmozy w procesie uzdatniania wody pitnej

Woda, którą codziennie pobierasz z instalacji sanitarnej w swoim domu, przed trafieniem do niej została poddana dokładnej filtracji. W praktycznie wszystkich punktach uzdatniania tej cieczy użytkowej stosuje się obecnie system odwróconej osmozy. Zastanawiasz się, jak dokładnie działa taka stacja? Przeczytaj ten artykuł i poznaj metody oczyszczania ścieków miejskich!

Uzdatnianie wody pitnej – system odwróconej osmozy

Dzięki bardzo wysokiej skuteczności w eliminowaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń z rozpuszczalników, system odwróconej osmozy wykorzystywany jest do uzdatniania wody pitnej. Za jego pomocą można oczyścić wodę z pestycydów, metali ciężkich, a także drobnoustrojów i chemikaliów.  Przepuszczona przez stację ciecz pozbawiona jest również substancji mających negatywny wpływ na jej smak oraz zapach. 

W procesie odwróconej osmozy ważną rolę odgrywa półprzepuszczalna membrana, która zatrzymuje wspomniane wyżej zanieczyszczenia i przepuszcza do dalszego obiegu tylko wodę, która dzięki temu jest zdatna do picia, nawet bez konieczności jej przegotowywania. Systemy RO stosowane są nie tylko przez miejskie stacje oczyszczania ścieków, ale także w użytku prywatnym lub przemysłowym. 

Jakie zalety ma system odwróconej osmozy?

Dzięki procesowi odwróconej osmozy uzdatnianie wody pitnej jest skuteczne i bardzo wydajne. Systemy działające na podstawie tego zjawiska wykorzystywane są też w innych branżach, np. rolniczej, farmaceutycznej czy chemicznej. Stacje RO mają bowiem liczne zalety, takie jak m.in.:

  • wysoka skuteczność w usuwaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń,
  • energooszczędność i niewielkie koszty eksploatacyjne,
  • uniwersalne zastosowanie również w przemyśle,
  • stosunkowo mały rozmiar,
  • trwałość i  niewielkie wymagania przy konserwacji.

Oczywiście każdy system odwróconej osmozy będzie miał nieco inne parametry, dlatego przed dokonaniem wyboru warto porównać je ze sobą. Zwróć szczególną uwagę na kwestie zużycia wody.

System odwróconej osmozy w przemyśle

Zjawisko odwróconej osmozy znajduje zastosowanie również w branży przemysłowej! Jeśli chcesz zaopatrzyć swój zakład produkcyjny w system wykorzystujący ten proces, postaw na najlepszego producenta. Taką infrastrukturę zamówisz też online, musisz tylko znaleźć właściwy sklep, który oferuje nie tylko sprzedaż, ale też doradztwo w trakcie zakupów.