Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Oznaczenie CE — podstawowe informacje

Oznaczenie CE — podstawowe informacje

Zależy Ci na zdrowiu konsumentów i bezpieczeństwie środowiska naturalnego? Udowodnij to poprzez nanoszenie na swoje produkty znaku CE. Dowiedz się, jakich wyrobów dotyczy deklaracja zgodności i poznaj najlepsze sposoby na jej sprawne pozyskanie.

Znaczenie deklaracji zgodności

Symbol CE można zobaczyć na wielu różnych produktach. Nie wszyscy jednak wiedzą, co on oznacza. Ten znak jest potwierdzeniem, że wyrób został odpowiednio przebadany, jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników oraz wytworzony zgodnie z unijnymi normami ochrony środowiska naturalnego. Umieszczanie go na towarach określonych kategorii jest wymagane prawem.

Oznaczenie CE musi znaleźć się między innymi na urządzeniach elektronicznych, niskonapięciowych, radiowych, maszynach budowlanych, zabawkach i wodnych kotłach grzewczych. Ponadto muszą korzystać z niego producenci zabawek, łodzi, sprzętów pomiarowych, nawozów i wyrobów objętych ograniczeniem stosowania substancji niebezpiecznych. Brak stosownego oznakowania jest jednoznaczny z nielegalnym wprowadzaniem towaru na rynek i wiąże się z wysokimi grzywnami.

Jak uzyskać znak CE?

Każdy przedsiębiorca powinien rozpocząć od zapoznania się z dyrektywami unijnymi dla swojej branży. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład udział w szkoleniach ze znaku CE. Eksperci w przejrzysty sposób wyjaśniają na nich, jak uzyskać deklarację zgodności. Kursy dostępne są w formie stacjonarnej i e-learningowej. W prawie europejskim najlepiej zorientować się jeszcze przed rozpoczęciem cyklu produkcyjnego, by móc dobrać odpowiednie materiały i przemyśleć kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego. Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań i stworzenie dokumentacji technicznej potwierdzającej zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej.

Szkolenia z deklaracji zgodności

Zapisz się na szkolenie ze znaku CE i rozszerz swoją wiedzę na temat prawidłowego oznaczania towarów. Przestrzegaj przepisów i unikaj kar za nielegalne wprowadzenie towaru na rynek. Udowodnij klientom, że troszczysz się ich zdrowie oraz działasz w sposób ekologiczny.