Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Kotwy chemiczne do betonu – cechy i zastosowanie

Łączenie różnych elementów konstrukcyjnych wymaga solidnych i trwałych systemów. Tam zaś, gdzie trzeba najlepszych rozwiązań, coraz częściej stosuje się kotwy chemiczne. Dlaczego są chętnie wybierane? Jakie są ich rodzaje i gdzie się je stosuje? M.in. te informacje znajdziesz w poniższym artykule. Przeczytaj go teraz!

Kotwa chemiczna – czym jest i jakie rodzaje się wyróżnia?

W przeciwieństwie do wkręcanych, są to systemy montażowe wykorzystujące powierzchniowe łączenie dwóch elementów – w tym przypadku np. betonu oraz zakotwionego pręta. W składzie takich produktów znajdują się różne substancje, które – albo po połączeniu ze sobą, albo przez oddziaływanie powietrza, zaczynają twardnieć i tworzyć trwałe wiązanie między spajanymi elementami. Kotwy chemiczne z gwintem wewnętrznym, kółkiem czy hakiem można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od użytych związków, w tym m.in.:

  • epoksydowe,
  • hybrydowe (winyloestrowe),
  • poliestrowe.

Każda z nich ma nieco inne właściwości, przez co np. epoksydowe, produkowane ze specjalnych żywic, mają wysoką trwałość, ale ze względu na wolno powstające wiązania, zależne m.in. od temperatury, nie powinny być wykorzystywane zimą. Z kolei hybrydowe mogą by używane nawet przy temperaturach do -20° C. Poliestrowe natomiast wykazują niższą tolerancję na obciążenia. Jednak to w ich przypadku najczęściej wykorzystuje się gniazda z gwintem wewnętrznym

Cechy i zastosowanie tych łączeń

Tego typu rozwiązania mają szerokie zastosowanie. Kotwa chemiczna do betonu, jak sama nazwa wskazuje, dopasowana jest do powierzchni betonowych, ale nie brakuje też produktów dostosowanych do różnych cegieł, a także kamienia. Zaletę tych łączników stanowi fakt, że mogą być mocowane blisko krawędzi podłoża. Ze względu na swoją wytrzymałość systemy te są polecane w miejsca, gdzie przewidywane są wysokie obciążenia.

Kotwy mechaniczne czy wklejane?

Oba rozwiązania są wciąż szeroko stosowane w budownictwie. Kotwa chemiczna jednak gwarantuje dużo większą odporność na czynniki mechaniczne, jak i atmosferyczne. Z tego powodu pod wieloma względami góruje nad np. modelami wkręcanymi. Nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Najlepiej poradź się specjalistów ze sklepu budowlanego.