Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Kotwa chemiczna do betonu – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, jakie systemy montażowe są warte uwagi? Coraz częściej rezygnuje się z klasycznych łączników, wykorzystujących m.in. tarcie, by utrzymać się w danym miejscu. Skutecznie zastępują je tzw. kotwy chemiczne. Czym one są? Dlaczego warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę? Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Czym jest kotwa chemiczna?

Wpierw należy wyjaśnić, czym jest kotwa chemiczna do betonu . To sposób łączenia wykorzystujący tzw. adhezję, czyli powierzchowne wiązania różnych substancji. Do tego celu używa się specjalnych żywic, często dwuskładnikowych, które po połączeniu tworzą solidne spoiwo. Szczelnie wypełnia ono otwór, sprawiając, że umieszczony w nim pręt lub gniazdo na stałe cementuje się z daną powierzchnią.

Preparaty te dobiera się w zależności od materiału, w jaki mają być „wklejone”. Do ściany betonowej więc stosuje się inne mieszanki niż np. do pustaków czy innych typów cegieł. Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie takiego produktu – tak samo zresztą, jak na jego nośność, aby odpowiadała konkretnym wymogom.

Zalety kotew chemicznych

Jedną z wielu zalet, jakie mają np. kotwy chemiczne z gwintem wewnętrznym , jest ich wszechstronność. Sam fakt, że można łatwo wymienić np. zakończenie dzięki zastosowaniu gwintowania, daje rozległe możliwości. Z drugiej strony są one znacznie szczelniejsze od tradycyjnych odpowiedników. Masa bowiem całkowicie wypełnia nawiercony pod łącznik otwór, nie pozwalając przedostać się wilgoci głębiej.

Są też odporne na działanie mechaniczne, w przeciwieństwie do zwykłych systemów, wykorzystujących siłę rozporu i tarcie. Tym samym wysoce nieprawdopodobne jest, aby zostały wyrwane np. ze ściany budynku. Można je również montować we wrażliwych na uszkodzenia miejscach, w tym na narożnikach.

Wybierz kotwy sprawdzonego producenta

Aby jednak kotwa chemiczna do betonu spełniała swoje zadanie, powinna być dobrej jakości. Jeśli interesuje Cię np. model z kółkiem lub gwintem wewnętrznym – atrakcyjne rozwiązania proponuje m.in. marka Fischer, będąca jednym z liderów w produkcji tych artykułów. Sprawdź jej propozycje już teraz i dobierz produkt do swoich wymogów.