Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Jakie skutki ma seksoholizm?

Jakie skutki ma seksoholizm?

Nieraz można spotkać się z przekonaniem, że najgroźniejsze są nałogi polegające na zażywaniu środków psychoaktywnych, warto jednak pamiętać, że niebezpieczne są wszystkie uzależnienia, tak pod względem fizycznym, jak i psychicznym, społecznym i ekonomicznym. Uzależnienie od seksu nie jest tu wyjątkiem. Dowiedz się, jakie konsekwencje daje taki problem.

Nieujarzmiony popęd czy prawdziwy problem?

Uzależnienie od seksu to zdecydowanie skomplikowany problem, jak bowiem odróżnić seksoholika, czyli osobę mającą zaburzenie psychologiczne, od człowieka, który po prostu ma duży popęd seksualny? Trudności w tym zakresie powodują, że seksoholizm niełatwo jest zauważyć, czy to u kogoś, czy u siebie, zwykle też nie wiadomo, jak z nim walczyć, skoro kontakty seksualne są częścią ludzkiej natury i elementem życia. Czy walka z takim nałogiem oznacza konieczność zrezygnowania z życia erotycznego? Bynajmniej, ale trzeba przywrócić je na właściwe tory, do czego prawie zawsze niezbędna jest psychoterapia.

Skutki seksoholizmu

Wszystkie uzależnienia są groźne, wpływając fatalnie na psychikę człowieka, niszcząco na jego zdrowie fizyczne, rujnując kontakty z bliskimi i zwykle też sytuację finansową. Nie może być inaczej, skoro cechą najważniejszą nałogu jest fakt, że z wolna staje się on najważniejszy w życiu danego człowieka. Z seksoholizmem jest tak samo, rodzina, praca, pasje —  wszystko schodzi na dalszy plan, liczy się tylko to, by zaspokoić swoją potrzebę, która nie jest de facto potrzebą ciała, a właśnie objawem uzależnienia. Skłania to często do podejmowania niepożądanych, a nawet niebezpiecznych zachowań, jak zdrady, przygodne kontakty seksualne itp., nieraz też wiąże się z nadmiernymi wydatkami, na przykład na płatne usługi.

Niezbędne fachowe wsparcie

Z seksoholizmu bardzo trudno jest wyjść samodzielnie, może nawet trudniej niż z alkoholizmu czy narkomanii, wiadomo bowiem, że te substancje trzeba odstawić całkowicie, zaś z seksu nie chce się ani też nie trzeba rezygnować. Fachowe wsparcie jest więc na ogół niezbędne.