Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Sprzęt RTV

Jak wybrać odpowiedni gramofon dla siebie? Poznaj wskazówki!

Jak wybrać odpowiedni gramofon dla siebie? Poznaj wskazówki!

Wielu melomanów na piedestale stawia przede wszystkim winyle. Nie bez przyczyny twierdzą oni, że tylko ta technologia pozwala najbardziej zbliżyć się do prawdziwego brzmienia muzyki. Do odtwarzania płyt winylowych zaś służą gramofony. A jak je wybrać i w jakim sklepie kupić taki sprzęt? Sprawdź to teraz!

Jaki rodzaj gramofonu?

Jedną z kwestii, o jakiej musisz zdecydować, jest rodzaj urządzenia. Gramofony dzieli się na kilka typów, zależnych m.in. od tego, jak ramię z igłą opada na płytę. Z tego powodu wyróżnia się sprzęt:

  • automatyczny,
  • półautomatyczny,
  • manualny.

Pierwszy samodzielnie przenosi całe ramię i opuszcza igłę na winyl, a po zakończeniu odtwarzania – podnosi je, zatrzymując talerz. Półautomatyczny działa podobnie, ale po zakończeniu odtwarzania nie wyłącza obrotów płyty. Manualny zaś wymaga od użytkownika samodzielnego przeniesienia tego elementu nad nią. Automat jest najwygodniejszy, ale to ręczny model zapewnia najwyższą jakość dźwięku.

Konstrukcja też jest ważna!

Poza rodzajem liczy się także konstrukcja. Najlepsze są modele z metalowymi talerzami, gdyż zapewniają najczystsze brzmienie, a przy tym są trwałe. Obudowy produkuje się z różnych materiałów, przy czym wskazuje się, że drewno jest najbardziej eleganckie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ich spasowanie, by nie powstawały drgania.

Inne czynniki mające wpływ na jakość grania

Poza rodzajem urządzenia i jego konstrukcją należy jeszcze zwrócić uwagę m.in. na:

  • rodzaj napędu (aby zapewniał stabilne obroty),
  • prędkość obrotową talerza,
  • kolumny (od nich też zależy jakość dźwięku!).

Znajdź dobry sklep z gramofonami!

Jeśli to Twoje pierwsze urządzenie tego typu i nie wiesz jeszcze, na jakie właściwości zwracać uwagę oraz co stanowi o tym, że dany sprzęt jest dobry – najlepiej wybierz sprzedający wyłącznie sprzęt audio, w tym gramofony, sklep . Wtedy masz gwarancję, że jeśli poprosisz o poradę, to sprzedawca da Ci przydatne wskazówki.