Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Jak wybrać nóż z ostrzem składanym dla siebie?

Jak wybrać nóż z ostrzem składanym dla siebie?

Mały, praktyczny, bezpieczny w przenoszeniu. Nóż z ostrzem składanym to świetne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce nosić przy sobie wielkiej „kosy”, a jednocześnie potrzebuje solidnego narzędzia survivalowego lub EDC. Jak jednak wybrać takie akcesorium? Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Sprawdź to poniżej!

Do czego potrzebujesz takiego akcesorium?

Czy to ma być ostrze służące m.in. do obierania jabłek i zbierania grzybów?  Czy raczej takie, które wykorzystasz w pracy np. elektryka czy stolarza? Albo specjalistyczny gadżet, pozwalający odnaleźć się w każdej, nawet kryzysowej sytuacji?

To istotne, by sobie odpowiedzieć na te pytania. Noże z ostrzem składanym to szeroka gama produktów, często z dodatkowymi funkcjami (szczególnie gdy chodzi o scyzoryki czy multitoole), w tym z przecinakami do pasów i zbijakami do szyb. Jeśli więc potrzebujesz prostego narzędzia – nie ma potrzeby, abyś przepłacał za zaawansowany sprzęt, z którego możliwości nie skorzystasz.

Miłośnicy survivalu z pewnością docenią bardziej złożone modele. Dodatkowa piłka lub uchwyt do jednoręcznego otwierania potrafią ocalić niejedną sytuację. Z kolei specjaliści chętnie sięgną po multitoole i scyzoryki z mnóstwem dodatkowych akcesoriów.

Zabezpieczenie ma znaczenie

Ważnym elementem jest zabezpieczenie ostrza. Wyróżnia się m.in. takie rodzaje jak:

  • back blocker,
  • liner lock,
  • ultra lock,
  • compresssion lock,
  • axis lock.

Powszechnie stosuje się compression lock, zabezpieczający ostrze dzięki stalowemu liściowi, blokowanemu między kółkiem oporowym a trzpieniem ostrza.

Przejrzyj ofertę dobrych firm

Gdy już podejmiesz decyzję, do czego będziesz wykorzystywać to narzędzie – przejrzyj propozycje renomowanych marek. Dlaczego warto sięgać po produkty dobrych producentów? Lata doświadczeń w produkcji, innowacyjne systemy i najwyższa jakość… to tylko część argumentów za takim krokiem. Poza tym doświadczone firmy oferują często niebanalny design.