Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Jak uzyskać oznakowanie CE?

Jak uzyskać oznakowanie CE?

Czy znasz najnowsze dyrektywy unijne? Sprawdź, jak uzyskać znak CE na produktach i jakich branż dotyczy obowiązek deklaracji zgodności. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo konsumentów i ochronę środowiska naturalnego.

Znajomość dyrektyw unijnych

Pierwszym krokiem do zdobycia znaku CE jest poznanie dyrektyw unijnych i norm dotyczących określonego obszaru produkcji. Dla wielu przedsiębiorców to spore wyzwanie. Skąd czerpać wiedzę na temat deklaracji zgodności? Można na przykład zapisać się na stacjonarne lub internetowe szkolenie, które przedstawia oznakowanie CE z perspektywy przedstawicieli różnych branż. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy wypełnią stosowną dokumentację i doradzą przedsiębiorcy przy wdrażaniu unijnych norm. Współpraca najczęściej rozpoczyna się od wypełnienia wniosku, w którym uwzględniono nazwę produktu, opis jego działania, instrukcję obsługi, założenia konstrukcyjne oraz rysunki techniczne. Uzyskanie znaku CE jest bezpłatne. Z kosztami wiąże się natomiast badanie towaru pod kątem zgodności z dyrektywami.

Zabawki, telefony i urządzenia elektroniczne

Kontrole legalności towarów i wprowadzania ich na rynek przeprowadza między innymi Inspekcja Pracy. Producenci, którzy łamią europejskie przepisy, muszą liczyć się z różnymi konsekwencjami, na przykład wysokimi grzywnami. Znak CE musi pojawić się między innymi na zabawkach, telefonach komórkowych i dronach. Ponadto jest obowiązkowy w przypadku wodnych kotłów grzewczych, środków ochrony indywidualnej (w tym kasków rowerowych) i wyrobów objętych ograniczeniem stosowania substancji niebezpiecznych.

Oznaczenia CE na produktach

Twoje produkty są bezpieczne dla zdrowia i powstają w procesie chroniącym środowisko naturalne? Potwierdź to znakiem CE. Pamiętaj, że deklaracja zgodności to wymóg prawny dla producentów zabawek i urządzeń elektrycznych.