Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Technologie

Generator dwutlenku chloru – skuteczny sposób na legionellę!

Istnieje wiele niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, a jedną z nich jest legionella. Może ona występować zarówno w układach klimatyzacyjnych, jak i w wodzie. W każdym z tych przypadków stanowi realne niebezpieczeństwo. Do jej zwalczania wykorzystuje się m.in. dwutlenek chloru, wytwarzany przez specjalny generator. Dowiedz się o nim więcej teraz!

Czym jest legionella?

Legionella to rodzaj bakterii, którą pierwszy raz wykryto w 1977 roku. Wywołuje ona tzw. chorobę legionistów, czyli ciężkie zapalenie płuc i gorączkę Pontiac. Drobnoustroje te potrafią ominąć system odpornościowy i dalej rozwijać się w organizmie. Są też bardzo odporne na działanie antybiotyków. Bytują w aerozolach albo w wodzie, a jeśli dojdzie do zakażenia, to objawy pojawiają się zwykle po 2–10 dniach. Jako że zdarza się, iż mogą pojawiać się w systemach wodociągowych, należy podjąć odpowiednie działania zapobiegające temu zjawisku. W tym zaś pomaga generator dwutlenku chloru.

Co to jest generator dwutlenku chloru i sam związek?

To rodzaj urządzenia montowanego na stałe w danym układzie i, jak sama nazwa wskazuje, nieustannie wytwarzającego ten związek. Sam ClO2 wykazuje wysoką (wyższą niż sam chlor, stosowany niegdyś do zwalczania bakterii) zdolność usuwania z cieczy legionelli i innych drobnoustrojów, przez co powszechnie wykorzystuje się go do oczyszczania wody. Co więcej – efektywnie eliminuje biofilmy, zapewniające przyjazne warunki do namnażania się dla mikrobów.

Istotny jest fakt, że ten związek chemiczny nie daje negatywnych skutków, charakterystycznych dla chlorowania. W zapachu bardziej przypomina ozon i znacząco nie wpływa na smak wody. Z tego powodu wykorzystuje się go do uzdatniania płynu przeznaczonego do picia.

Jak działa generator dwutlenku chloru?

Prezentowany sprzęt wytwarza ten związek z dwóch tanich i łatwo dostępnych składników – chlorynu sodu oraz kwasu solnego. Urządzenie to dozuje tę substancję na tyle, aby skutecznie zwalczać potencjalne ryzyko bakteriologiczne, a z drugiej strony – zapewniać wodę zdatną do spożycia. Jako że ClO2 nie da się składować, działa ono nieustannie.

Postaw na sprzęt renomowanego producenta

To rozwiązanie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest czysta, zdatna do picia woda. Jest też relatywnie niedrogie, szczególnie w porównaniu z urządzeniami dezynfekującymi metodą elektrolizy. Pamiętaj jednak, aby wybierać sprzęt sprawdzonych firm, gwarantujących najwyższą skuteczność.