Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Technologie

Generator dwutlenku chloru – gdzie się go wykorzystuje?

Współcześnie wyróżnia się różne sposoby uzdatniania wody. Jednym z nich jest wykorzystanie dwutlenku chloru, wykazującego wysoką skuteczność przeciw mikrobom i środowisku, w którym powstają. Do wytwarzania tego związku używa się specjalnych generatorów. Gdzie znajdują one zastosowanie? Dowiedz się więcej, czytając ten tekst!

Czym są generatory dwutlenku chloru?

To urządzenia wytwarzające wspomniany związek na miejscu, gdzie potrzebna jest woda przeznaczona do spożycia. Wykorzystują one dwa składniki, tj. chloryn sodu i kwas solny, by wytworzyć tę substancję, a następnie dozują jej odpowiednią ilość, czyli na tyle dużą, by zwalczać m.in. takie bakterie jak legionella oraz biofilm, w tym osady organiczne, w których się namnażają, ale na tyle małą, by woda pozostała zdatna do picia.

Gdzie opisywane urządzenia znajdują zastosowanie?

Aby zrozumieć, czemu generator dwutlenku chloru jest urządzeniem niezbędnym w pewnych miejscach, trzeba najpierw poznać specyfikę samego związku. Ma on formę gazu, którego nie da się magazynować. Sprzęt musi więc na bieżąco wytwarzać go i dozować na miejscu. Dzięki temu skutecznie obniża się ryzyko bakteriologiczne, usuwając wszelkie niebezpieczne drobnoustroje z cieczy. Najczęściej wykorzystuje się go w małych i średnich układach wodnych, w tym m.in. w obiektach użyteczności publicznej, takich jak:

  • szkoły,
  • szpitale,
  • hotele,
  • obiekty sportowe.

Jako że legionella przenosi się nie tylko w wodzie pitnej, ale i aerozolach, generatory dwutlenku chloru używane są również w systemach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz chłodniach. Co więcej – sprzęt ten może być wykorzystywany w innych warunkach, w tym m.in. w salonach kosmetycznych, gdzie woda nasycona ClO2 służy do dezynfekcji niektórych powierzchni, a także w zakładach produkcyjnych. Gwarantuje on wysoką skuteczność przez nieustanną syntezę tej substancji i dozowanie do układu, co z jednej strony eliminuje bakterie, a z drugiej nie pozwala na powstanie środowiska sprzyjającego jej rozwojowi.

Zadbaj o najlepszy sprzęt do generowania dwutlenku chloru!

Legionella to bakteria stwarzająca poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zakażenie nią może mieć fatalne skutki. Dlatego jeśli prowadzisz obiekt użyteczności publicznej, taki jak hotel, basen czy placówka medyczna, zadbaj o odpowiednie odkażanie wody, inwestując w generator dwutlenku chloru sprawdzonego producenta.