Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Deski snowboardowe — najpopularniejsze modele według przeznaczenia

Sprzęt wykorzystywany podczas uprawiania zimowych sportów powinien zostać odpowiednio dopasowany do stopnia zaawansowania, stylu jazdy, a także wzrostu sportowca. Dzięki temu użytkowanie deski będzie w pełni bezpieczne oraz przyjemne dla właściciela. Warto też postawić na jakość i zaufać sprawdzonym markom. Przekonaj się, jaki model okaże się idealny dla Ciebie.

Styl jazdy a dobór deski snowboardowej

Osoby początkujące, które dopiero zapoznają się z podstawowymi technikami jazdy oraz ćwiczą wyłącznie na stoku, powinny zaopatrzyć się w miękką deskę. Dopiero średnio zaawansowani sportowcy mogą dopasować model do preferowanego stylu czy miejsca, w którym na co dzień jeżdżą. Wyróżnia się następujące deski snowboardowe (z uwzględnieniem ich przeznaczenia):

  • All Mountain (amatorska jazda w każdych warunkach),
  • Freeride (szybkie zjazdy na skokach oraz poza nimi),
  • Freestyle (stosowana na snowparkach),
  • Boardercross (deski wykorzystywane podczas zawodów i pokonywania torów przeszkód). 

Wśród najbardziej znanych marek produkujących sprzęt snowboardowy można wymienić m.in. Burton, Lib Tech, a także Nidecker.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie deski?

Wszystkie osoby, które chcą uprawiać snowboarding, powinny dodatkowo zwrócić uwagę na:

  • kształt (kierunkowy — directional zapewniający szybkość i stabilność lub symetryczny — twin tip wykorzystywany przez amatorów oraz freestyle’owców),
  • profil (camber idealna do wykonywania skoków i trików, rocker do jazdy w puchu, płaski umożliwiający swobodne manewrowanie lub hybryda z opcją dopasowania wyglądu deski do indywidualnych potrzeb snowboardzisty),
  • elastyczność (miękkie zapewniają zwrotność i szybkość oraz sztywne — bardziej stabilne),
  • krawędzie (proste, falowane, bez elementów metalowych),
  • rodzaj wiązań snowboardowych (najpopularniejsze to 2×2 oraz 4×4, a także step-in z możliwością wpięcia butów tego samego producenta, tak jak ma to miejsce przy obuwiu narciarskim).

Czym są modele typu WIDE?

Na rynku można znaleźć dwie podstawowe szerokości desek — standard oraz wide. W przypadku zdecydowanej większości osób sprawdzi się model standardowy o szerokości 246-255 mm, natomiast sprzęt oznaczany jako „W” to propozycja dla sportowców o rozmiarze buta powyżej 45. Warto zwracać uwagę na wszystkie wymienione powyżej aspekty, by wyszukać idealną deskę.