Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Deski snowboardowe — jaki model wybrać?

Amatorzy uprawiający sporty zimowe na początku najczęściej korzystają z usług wypożyczalni sprzętu. Jednak z czasem przychodzi moment zakupu własnego wyposażenia, które pozwoli na częstsze oraz nieco bardziej zaawansowane treningi. Poza odpowiednio dopasowaną odzieżą i niezbędnymi akcesoriami konieczny jest wybór deski. Sprawdź, jakie modele można znaleźć w sklepach.

Deska snowboardowa a styl jazdy

Podczas dopasowania sprzętu należy określić jego przeznaczenie. Zupełnie inne oczekiwania będzie mieć początkujący snowboarder w porównaniu do zaawansowanych miłośników zimowych sportów. Można wymienić następujące rodzaje desek:

  • All Mountain (są to modele uniwersalne, wykorzystywane zarówno na stoku, jak i poza nim, przeznaczone dla początkujących i średniozaawansowanych osób),
  • Freestyle (miękkie deski sprawdzające się głównie na snowparkach),
  • Freeride (idealne do szybkiej jazdy w każdych warunkach),
  • Jibbing oraz Buttering (modele stosowane podczas zabawy, a także wykonywania trików i slideów na murkach czy poręczach).

Wśród najpopularniejszych producentów w tej branży wyróżnia się głównie marki Burton, Ride, Lib Tech oraz Gnu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie deski?

Warto pamiętać, że deski snowboardowe muszą być dopasowane do wzrostu przyszłego właściciela. Należy więc sprawdzić długość oraz szerokość sprzętu. Zazwyczaj akcesorium powinno sięgać mniej więcej do wysokości brody, chociaż w przypadku osób początkujących lub ukierunkowania na jazdę po snowparkach można postawić na nieco krótszą deskę. Jeśli chodzi o szerokość, sportowcy z rozmiarem buta 44 i większym mogą zdecydować się na zakup modelu „W”, czyli wide. 

Klienci znajdą również różne profile desek, m.in. clasic rocker, v-rocker, powder rocker, flat camber, camber i hybrydę (połączenie konstrukcji zero camber oraz camber), a także kształty — twin tip czy directional (deska kierunkowa).

Jaki jeszcze sprzęt przyda się podczas snowboardingu?

Deska to oczywiście podstawowy element snowboardingu. Trzeba jednak pamiętać o dodatkowych akcesoriach, które gwarantują ochronę przed zimnem czy upadkiem podczas zjazdów lub wykonywania trików. Mowa o wiązaniach, butach snowboardowych, goglach, a także odzieży wierzchniej w postaci spodni i kurtki. Z pewnością przydadzą się również rękawice i skarpety czy bielizna termoaktywna.