Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Czy psychoterapia partnerska dla par po zdradzie może pomóc?

Czy psychoterapia partnerska dla par po zdradzie może pomóc?

Obecnie bardzo wiele związków rozpada się, czy to po niedługim okresie trwania, czy po wielu latach, na przykład małżeństwa. Zdecydowanie jedną z najczęstszych przyczyn rozstania jest zdrada. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji nierzadko próbują ratować swój związek. Sprawdź, czy psychoterapia może tu pomóc.

Zdrada i co dalej?

Doświadczenie zdrady jest jednym z najgorszych przeżyć, szczególnie gdy para mocno sobie ufała czy też miała zbudowane wspólne życie i związek trwający dłuższy czas. Towarzyszą temu bardzo trudne emocje —  zdradzona osoba czuje się oszukana, zraniona, zwykle spada jej poczucie wartości, ma też wrażenie, że zawalił jej się cały świat. Jeśli zdradzający partner tego żałuje, można jednak starać się uratować związek — oczywiście pod warunkiem, że obie strony tego chcą. Na pewno nie będzie to łatwe, wymaga to procesu, ale dobra wiadomość jest taka, że psychoterapia partnerska dla par po zdradzie może w tym znacznie pomóc. W wielu przypadkach jest to tak jedyny sposób na uratowanie związku oraz tak naprawdę uczynienie go lepszym niż był wcześniej — warto bowiem pamiętać, że do zdrady nigdy nie dochodzi bez przyczyny. Bardzo często jej powodem jest niemożność zaspokajania określonych potrzeb (bardzo rzadko tylko seksualnych) w związku, czyli de facto brak komunikacji —  i głównie na jej nauce polega psychoterapia po zdradzie.

Jak wygląda psychoterapia?

Pary mające za sobą tak trudne doświadczenie, jakim jest zdrada, potrzebują pomocy między innymi w omówieniu tej sprawy, z odsunięciem zbędnych emocji na bok, w czym obecność psychologa, który jest niejako moderatorem rozmowy, znacznie pomaga. Omówienie tego problemu jest niezbędne, by można było iść dalej. Obie strony muszą opowiedzieć o swych emocjach, o tym, jak się czują, a szczególnie potrzebne może to być oczywiście osobie zdradzonej, gdyż tłumienie w sobie emocji nigdy nie jest dobre. Bardzo ważną częścią psychoterapii jest też wzajemne poznanie swych potrzeb, by można było je zaspokajać, a także nauka komunikacji, w czym specjalista jest przewodnikiem. Niezbędne jest też oczywiście przebaczenie —  bez tego próby reanimowania związku nie mają tak naprawdę sensu.

Psychoterapia dla par po zdradzie —  szansa na odbudowanie związku

Specjaliści przekonują, że nawet tak poważny kryzys w związku jak zdrada wcale nie musi oznaczać jego końca. Jeśli tylko partnerzy są zdecydowani ratować swoją relację, są w stanie to zrobić, a psycholog wydatnie w tym pomoże.