Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Czemu służy oznakowanie CE?

Czemu służy oznakowanie CE?

Zajmujesz się produkcją towarów i zależy Ci na legalnym działaniu? Pamiętaj o znaku CE. Każdy producent powinien poznać przepisy związane z obszarem gospodarczym, w jakim pracuje. Sprawdź, czy obowiązuje Cię wymóg uzyskania deklaracji zgodności.

Zdrowie i ochrona środowiska

Normy europejskie zostały wprowadzone z myślą o ochronie praw konsumenta i trosce o środowisko naturalne. Oznakowanie CE na produkcie to potwierdzenie, że określony towar jest bezpieczny dla zdrowia i spełnia aktualne dyrektywy unijne. Dotyczy to między innymi urządzeń RTV i AGD oraz różnego rodzaju maszyn do użytku zewnętrznego. Do uzyskania znaku CE konieczne jest przeprowadzenie badań. Proces nadania deklaracji zgodności nic nie kosztuje, jedynie procedura badawcza wymaga nakładu finansowego. Upoważniony jest do niego wyłącznie producent lub jego oficjalny przedstawiciel. Dystrybutor nie ma prawa nadawać towarom oznakowania CE.

Obowiązek oznakowania produktów

Deklaracja zgodności dotyczy określonych grup towarów. Na liście znajdują się między innymi nieautomatyczne urządzenia ważące, materiały wybuchowe do użytku cywilnego, wodne kotły grzewcze, proste zbiorniki ciśnieniowe oraz łodzie i jachty rekreacyjne. Znak CE można znaleźć również na zabawkach dla dzieci, dronach, nawozach i windach.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze szkoleń dotyczących deklaracji zgodności, które omawiają aktualnie obowiązujące dyrektywy i sposób wypełniania dokumentacji. Kursy organizowane są dla przedstawicieli różnych branż, w tym producentów dronów, lamp i środków ochrony indywidualnej.

Towary ze znakiem CE

Jest wiele powodów, dla których warto oznaczać produkty znakiem CE. Przestrzegaj europejskich norm i poprawiaj jakość swoich towarów. Upewnij się, że oferowane artykuły są bezpieczne dla zdrowia konsumentów i środowiska naturalnego.