Portal AGD z poradami nt. obsługi, serwisu i naprawy sprzętu AGD: piekarników, kuchenek gazowych i elektrycznych, płyt ceramicznych, zmywarek oraz pralek.

Porady

Co oferują adwokaci w Warszawie? Prawo rodzinne w pigułce

Co oferują adwokaci w Warszawie? Prawo rodzinne w pigułce

W sądach często rozpatrywane są sprawy  dotyczące problemów w rodzinie. Jakich usług udzielają adwokaci specjalizujący się w prawie rodzinnym? Przekonaj się, jak przepisy regulują kwestie związane z rozwodami, alimentami i opieką nad dziećmi.

Sprawy rozwodowe

Coraz więcej małżeństw w Polsce się rozpada. Rozstający się małżonkowie powinni dobrze znać prawo rodzinne. Adwokaci w Warszawie  często zajmują się sprawami rozwodowymi. Współpraca z klientem rozpoczyna się od konsultacji i ustalenia jego indywidualnych potrzeb. Złożenie pozwu o rozwód wymaga podjęcia wielu trudnych decyzji. Trzeba na przykład określić, czy rozstanie odbywa się za porozumieniem obu stron, czy ubiegać się o orzekanie o winie. W tym drugim przypadku sprawa może potrwać dłużej, a poszkodowana lub poszkodowany musi przedstawić w sądzie dowody potwierdzające zawinienia byłego małżonka lub małżonki. W tym celu wykorzystuje się na przykład zeznania świadków, zapisy prywatnej korespondencji, zdjęcia i filmy.

Na rozprawie rozwodowej porusza się także kwestie związane z podziałem majątku i alimentami na dzieci. Jeżeli partnerzy mają problem z dojściem do kompromisu, mogą udać się do mediatora i rozmawiać ze sobą w obecności bezstronnego specjalisty. Wysokość alimentów naliczana jest zgodnie z potrzebami małoletniego i możliwościami zarobkowymi rodzica.

Spory w rodzinie

Nie tylko przed i w trakcie rozwodu pojawiają się spory rodzinne. Zdarzają się sytuacje, gdy kilka lat po rozstaniu jeden z rodziców chce przejąć opiekę nad dzieckiem lub ograniczyć prawa rodzicielskie drugiej osoby. Sąd kieruje się przede wszystkim bezpieczeństwem małoletniego. Jeżeli jego zdrowie jest zagrożone, a opiekun prawny rażąco je zaniedbuje, istnieje możliwość nawet całkowitego pozbawienia władzy rodzicielskiej. Ponadto w sądach pojawiają się sprawy o zaprzeczenie ojcostwa. Mężczyźni wyrzekający się pokrewieństwa z dzieckiem mogą wykonać testy DNA i przedstawić je przed sądem w celu uniknięcia obowiązku alimentacyjnego.

Zakres prawa rodzinnego

Kancelarie zajmujące się sprawami z zakresu prawa rodzinnego świadczą wiele usług. Interpretują przepisy, składają pozwy, reprezentują klienta w sądzie. Adwokaci przyjmują między innymi osoby, które planują rozwód z orzekaniem o winie lub chcą zmienić zasady opieki nad dziećmi. Analizują także wnioski o podział majątku i ograniczenie praw rodzicielskich.